вівторок, 21 березня 2023 р.

Всесвітній день людиниз синдромом Дауна.

Сьогодні в Україні і світі відзначається Всесвітній день людей із синдромом Дауна.


21 березня  обрано не випадково . Березень  обраний тому, що синдром Дауна являє собою трисомію (березень – третій місяць року) за 21 хромосомою (тому і 21 березня).

Синдром Дауна – це генетична аномалія, якій притаманна додаткова хромосома. Люди з цим синдромом мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46. Синдром відомий ще з 1866 року й названий за ім’ям англійського лікаря, який його відкрив і описав, але причини виникнення патології були відкриті вченими-генетиками лише у XX столітті
                       
В Україні щороку з цим синдромом народжується понад 400 малюків. Бвгатьох з низ залишають батьки ще в половоговому будинку. боячись майбутніїх труднощів.Якщо таким діткам надавати відповідне медичне обслуговування, займатися з ними за спеціальними програмами, то вони вчаться обслуговувати себе,відвідують школу, читають, пишуть, багато з них можуть опанувати професію, завести сім'ю. Вони добрі,щирі,доброзичливі, позбавлені   хитрості і  лукавства. Недаремно на них кажуть "Сонячні діти"

Основне. що  потрібно " Сонячним Діткам"- любов, турбота і піклування , тоді вони легко інтегруються в суспільство і зможуть відчувати повноту і радість життя.





неділя, 19 березня 2023 р.

Зустрічаймо лелек із далекого краю!

 Сьогодні 19 березня.В цей день за народним календарем повертаються з теплих країв лелеки.


Наші предки вірили, що побачити лелек у польоті- на гарний і щасливий рік.

У нашому селі , як і по всій Україні, шанують і люблять цих птахів.Тож недаремно близько 20 гнізд цих красенів розташовані на території нашого села.Люди  допомагають укріплювати гнізда, піднімають їх після злив і бур, лікують птахів при потребі.


Віримо, що цього року лелеки принесуть на своїх крилах Мир і довгоочікувану Перемогу !

неділя, 12 березня 2023 р.

Мартин звичайний – птах 2023 року



Цього 2023 року пташиним символом року обраний Мартин звичайний (Chroicocephalus ridibundus).
Орнітофауна України складається з 12 видів мартинів. Мартин звичайний середнього розміру птах в порівнянні з іншими видами мартинів.
                           
Дорослий птах у весняному шлюбному оперенні має голову та частину шиї кольору темного шоколаду, або може здаватись, що чорного. Можливо, через це англійська назва виду - Black Headed Gull. Навколо ока мартин звичайний має неповну тонку білу обводу. Спина та крила сіро-перламутрового кольору. Тіло білого. Верхні пір’їни хвоста чорні. Дзьоб і ноги червоні.

                               
В осінньо-зимовий період темний капюшон птаха втрачається. Зникає забарвленням голови й вона стає білою з бурими плямами та з сіруватими перами на тім'ї та потилиці.
Мартини звичайні живуть в галасливих гніздових колоніях, які часом налічують багато тисяч птахів. В гніздових колоніях мартинів гнізда розташовані на відстані 50-75 см один від одного. Кожне гніздо оточене «забороненою зоною», куди не дозволено ступати чужинцям. Вирізняючись чванливим і агресивним норовом, мартини люто обороняють свою територію від сусідів.
Вирощуванням своїх нащадків батьки-мартини займаються спільно в парах.
В період гніздування основу раціону мартинів звичайних становлять комахи: жуки, мухи, коники і бабки, а також інші безхребетні, у тому числі павуки і сколопендри.
У пошуках їжі мартин звичайний іноді відлітає на відстань до 15 км від місця ночівлі та патрулює територію площею 800 км2.
Гніздиться на всій території України крім Карпат і Криму. Мігрує скрізь, зимуючи біля морських узбережь і на Дніпрі, іноді й на інших водоймах, переважно прісних. Добре пристосовується до різних природних умов.
Основними загрозами для мартина звичайного є знищення та спотворення водно-болотних угідь (осушення, комерційне використання, знищення заростей очерету, забруднення, тощо), використанням пестицидів, фактор неспокою, відстріл мартинів мисливцями та малограмотними людьми.

пʼятниця, 10 березня 2023 р.

Донорство крові. Корисно чи шкідливо?


Донорство крові.Корисно чи шкідливо?
Нещодавно ми з учнями 8 класів проходили тему "Групи крові.Переливання крові"
У моїх учнів виникло багато запитань : Хто може і хто не може бути донором? Чи шкідливо це для організму? Скільки часу то займає? Наскільки неприємна процедура?
Тож давайте розберемося з цим питанням більш докладно.

Хто може бути донором?
Будь-яка особа від 18 до 60 років, з вагою тіла не менше ,як 50 кг
Хто не може бути донором?
-особи з онкологічними хворобами;
- хворі на туберкульоз;
- хворі на гепатит В і С;
-особи з порушеннями ЦНС;
- глухі/ німі;
- хворі ВІЛ/ СНІД;
- вагітні жінки і ті, що мають грудне вигодовування діток;
- особи, що вживають психоактивні речовини.
Також не варто здавати кров, якщо не минуло 10 днів з моменту видалення зубів, не пройшло 6 місяців від процедури тату чи пірсингу, не минуло 1 місяця з моменту вакцинації живою вакциною.Жінкам не можна здавати кров під час місячних та 5 днів після них.Після лікування антибіотиками не пройшло 14 днів.
Як триває процедура донації?
Перш за все , слід заповнити анкету, ввести свої дані. Далі у вас візьмуть аналіз зразку крові на встановлення групи крові, резусу та рівня гемоглобіну.Якщо все добре , то ви можете здати кров.
Сама процедура донації триває недовго- 15-20 хв, забір проводиться з вени.Усі інструменти одноразові,стерильні.
Як підготуватися до забору крові?
За 72 год до здачі не приймати обезболюючі і аспірин.Увечері напередодні повечеряти легкою їжею Хоч би за 1 год не курити.Легкий сніданок слід з'їсти за 2-3 год до процедури. У день донації, щоб уникнути непритомності та слабкості, варто перекусити вареними крупами на воді чи макаронними виробами без додавання вершкового масла. Можете з'їсти хліб, сушку, сухарі (не магазинні снеки!), вівсяне печиво. Також дозволені пропарена риба та відварене м'ясо нежирних сортів.
Чи шкідливо здавати кров?
Ні, не шкідливо.Навіть корисно, особливо жінкам передкліматичного віку.Компоненти крові швидко оновлюються, а ще це корисно , бо попереджує " хвороби накопичення"- атеросклероз, подагру, захворювання шлунково- кишкового тракту.Донорство не приносить шкоди здоровому організму.
Скільки крові беруть в донора за одну процедуру?
У дорослої людини 4,5- 5 л крові.Без шкоди для організму беруть 450 мл, що становить 1/10 об'єму крові.
І насамкінець, жодні страхи, пов'язані з процедурою ,не зрівняються з відчуттям радості, що ваша кров може врятувати комусь життя.Тим більше зараз, коли пункти забору крові потребують її великої кількості ,через нестачу для поранених воїнів.Її потребують також цивільні, що постраждали від воєнних дій.Потреба в донорській крові залишається стабільно високою , аж до Перемоги.
Здай кров- підтримай другий фронт!



вівторок, 7 березня 2023 р.

Календар прильоту пернатих друзів


Людьми вже була помічена певна особливість перельоту птахів з вирію навесні в рідні місця.І кожна з них прилітає в відведений їй час. Крім того, пернаті друзі повертаються на те місце, яке було покинуто ними восени. Зазвичай, вони займають старі гнізда. Якщо ж житло було зруйновано, старанні прибульці знову облаштовують його і готуються до виведення потомства. Тепер важливо з`ясувати, які птахи прилітають до нас першими навесні. Отже, календар перельоту птахів з теплих країн виглядає приблизно так:
Повернення граків з 18 по 20 березня.
Повернення шпаків потрапляє з 25 березня по 6 квітня
                                        
Зустріч жайворонків, лебедів, дроздів і зябликів доводиться на дати з 1 по 10 квітня.

Масове повернення таких птахів, як гуси, качки, чайки, журавлі відбувається з 11 по 20 квітня.

В кінці квітня можна вітати горихвосток, пеночек, лісових ковзанів.

Зустріч ластівок і мухоловок відбувається в першій половині травня.

Повернення солов`їв і стрижів доводиться на середину травня.

Приліт іволг відбувається в кінці травня.

пʼятниця, 3 березня 2023 р.

Кава- найпопулярніший напій на планеті


Кава – найпопулярніший напій на планеті. Однак, є чимало цікавих фактів про каву, які досі невідомі.
Існує легенда, що кавові дерева відкрили ефіопські кози. В ІХ столітті пастух на ім’я Кальдій побачив, як його кози їли ягоди з дивного куща, і зауважив, що після цього тварини були сповнені енергії і не спали всю ніч. Він розповів про це ченцям, які зрозуміли, що можуть робити з ягід напій, щоб не засинати під час молитв



Найбільше кави на душу населення вживають скандинави. В середньому кожен житель Скандинавії випиває 12 кг кави за рік.
Найдорожча кава в світі kopi luvak виробляється за участю азіатських пальмових цивет – маленьких тварин, схожих на лисиць. Вони поїдають ягоди, які далі ферментуються в травному тракті. В результаті зерна кави набувають хороший м’який смак, без гіркоти, з нотами шоколаду і земляних горіхів. Вартість цієї кави коливається в межах 550 євро / 700 доларів за кілограм.

Кава росте в більш ніж 50 країнах, розташованих в зоні, яка називається Кавовим поясом.Цей пояс простягається від сходу Мексики до Папуа Нової Гвінеї. Ось найбільші виробники кави (% світового виробництва): 36%Бразилія 36%
В’єтнам 18%
Колумбія 9%
Індонезія 8%
Гондурас 5%
Ефіопія 5%
Існує всього два види кавових зерен
Арабіка походить від оригінальних кавових рослин, які відкрили в Ефіопії. З плодів цих кущів виготовляють м’яку та ароматну каву. Вона коштує дорожче і становить приблизно 70% всього світового виробництва.
Робуста має більш гіркий присмак і вдвічі більший вміст кофеїну. Ці зерна в основному використовують в сумішах (Бленд) і для розчинної кави. Їх вирощують в Центральній і Західній Африці, деяких регіонах Південно-Східної Азії, зокрема в Індонезії та В’єтнамі, а також в Бразилії.
Кава багата на антиоксиданти, які захищають наші клітини від токсинів, хімікатів і запалення.
Результати дослідження, опубліковані в журналі Annals of Internal Medicine, показали, що споживання до трьох чашок кави в день знижує ризик смерті від серцевих захворювань. Дослідники спостерігали за більш ніж 500 тисячами людей в 10 європейських країнах протягом 16 років.

четвер, 2 березня 2023 р.

Його величність Хлорофітум

       Не існує , напевно, господині, якій невідома кімнатна рослина хлорофітум. Вона давно вийшла з переліку екзотичних і бажаних. Усі шукають і марять новими, маловідомими , менш поширеними кімнатними рослинами. А даремно! За добу рослина здтана поглинути близько 80% шкідливих мікроорганізмів,  чадного газу, бореться з пліснявою, знищує паразитів.  Одна рослина очистить кімнату  площею 6 м2.  А ще хлорофітум виділяє найбільше кисню, порівняно з іншими кімнатними рослинами. Хлорофітум корисний для людей з легеневими  респіраторними і алергічними захворюваннями. Радять завести цю рослину, якщо ви живете у великому місті і ваші вікна виходять на проїжджу частину.



Всесвітній день людиниз синдромом Дауна.

Сьогодні в Україні і світі відзначається Всесвітній день людей із синдромом Дауна. 21 березня  обрано не випадково . Березень  обраний тому...